Akü deşarzı sülfatlaşması nedir

Akü deşarzı sülfatlaşması nedir

Akü deşarzı sülfatlaşması nedirAküler, deşarj ve şarj işlemlerinin sıklıkla yenilendiği sistemlerdir. Akülerin deşarj olmasının nedenlerinin başında çevre koşullarına bağlı olarak sıcaklık ve nem gelmektedir. Ayrıca araçtaki kaçak akımlar ve açık unutulmuş lambalarda akünün deşarj olmasına neden olur. Araç içerisindeki elektrikle çalışan sistemlerde bulunan kaçaklar akü şarjının boşalmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Akü ile diğer parçaların uyumsuzluğu, aracın elektriksel gücünü karşılayamaması ve televizyon, bilgisayar gibi sistemlerin çalışıyor olması da deşarja yol açar. Alternatörün aküyü yeteri kadar şarj etmemesi deşarja yol açan faktörlerden biridir. Akünün deşarj olması durumuna sülfatlaşma denir.

Marş basma gücü azalır

Deşarjı önlemeye yönelik sistemlerin bulunmaması durumunda araç içerisinde elektrik enerjisi tüketen bütün malzemeler akü tarafından kesintisiz olarak beslenir. Sürücüler akünün deşarj seviyesini mutlak olarak takip etmelidir. Aksi takdirde aküden kaynaklanan sorunlarla ansızın karşı karşıya kalınabilir. Aküde deşarj sonucunda marş basma gücü azalır, araç düşük performansta çalışır ya da hiç çalışmaz. Akü deşarj olduğunda ise ilk yapılabilecek işlem başka bir aracın aküsünden takviye yapılmasıdır. Akü takviye kablosu yardımıyla iki aracın aküleri birbirine bağlanır. Dolu olan akülü araç çalıştırıldığında diğer aküde dolmaya başlayacaktır. Ancak takviye işlemi yapılacak iki akünün özelliklerinin birbirine paralel olması gerekmektedir. ,

Derin Desarj Yaşanabilir

Akünün takviye kablosu aracılığıyla doldurulma işlemi ise her zaman işe yaramayabilir. Bu durum akünün deşarj olma seviyesine bağlıdır. Ayrıca aracın ne kadar uzun süre kullanılacağı da önemlidir. Çünkü bu yöntem ile geçici bir çözüm üretilmektedir. Akü derin bir deşarj ile karşı karşıya kaldıysa takviye kablosu ile yapılan işlem sorunu çözmeyecektir. Derin deşarj durumunda akülerdeki sülfat iyonlarının çözülebilmesi için yaklaşık olarak 1 gün boyunca şarjda kalmaları gereklidir. Bu nedenle derin deşarj yaşamış aküler mutlaka servise gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.