Bebka Bilecik’te 6 Projeye Onay Verdi

Bilecik İl Genel Meclisi Haziran ayı üçüncü birleşiminde görüşülen üç gündem maddesi oy birliği ile kabul edilirken, İl Genel Meclis Başkanı Oğuz Sertler meclis sonrası BEBKA’nın Bilecik’te 6 projeye onay verildiğini söyledi.

Meclis Başkanı Oğuz Sertler Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda günün ilk maddesi olarak Beyce Köyü sınırları dahilinde yapılacak olan kadastro çevre yolu güzergahında bulunan tapunun 1667-2653-2622 ve 1828 nolu parsellerinde kayıtlı ve il encümencince kamu yararı kararı alınan parsellerin kamulaştırma bedelleri ve muhtemel bedel tespit ve tescil davalarına ilişkin tüm giderlerin Beyce Köyü muhtarlığı tarafından karşılanması şartı ile satın alınarak kamulaştırılması konusu görüşülerek oy birliği ile imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi.

Günün ikinci maddesi olan, 21 Mayıs 2018 tarihli ve 2018/105 nolu il encümeni kararıyla 2942 sayılı kamulaştırma kanunu hükümlerine göre kamulaştırılmasında kamu yararı olduğuna karar verilen yeni hastane ile köprülü kavşak arasında kalan 220 ada 11 ve 12 nolu parsellerde kayıtlı taşınmazların tam veya kısmi olarak il özel idaresi adına satın alınarak kamulaştırması konusu görüşülerek oy birliği ile meclis çalışma süresi içersinde imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi.

Günün üçüncü gündem maddesi ve son gündem maddesi olan, 21 Mayıs 2018 tarihli ve 2018/104 sayılı il encümeni kararı ile 2942 sayılı kamulaştırma kanunu hükümlerine göre kamulaştırılmasında kamu yararı olduğuna karar verilen Bilecik, Söğüt ilçesi, Çaltı Köyünde bulunan mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait 3448, 3449, 3451, 3452,3455, 3456, 33457, 3461, 3462 ve 3463 nolu parsellerin hal binası inşa edilmek üzere satın alınarak kamulaştırılması konusu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

BEBKA Bilecik’te 6 projeye onay verdi

Öte yandan, meclis sonunda İl Genel Meclis Başkanı Oğuz Sertler Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından onaylanan projeler hakkında bilgi vererek, ‘Geçtiğimiz aylarda BEBKA’nın projeleri açıklandı. Proje başlıkları 2017’nin sonunda açıklanmıştı. Buna istinaden de Mart ayının sonuna kadar proje teslim tarihleri vardı. Yaklaşık 19 tane proje ilimizden verildi. 19 proje kırsal kalkınmayla ilgili verildi. Bunlardan da geçtiğimiz hafta BEBKA toplantısında geçen 6 tane projemiz oldu diğer 13 tane projemiz kabul görmedi. 15 tane asil 9 tane de yedek seçilmiş. Bilecik adına en yüksek puanı alanı Bilecik Pazaryeri Çiğ Süt Kalitesi Arttırma ve Soğuk Zincir Oluşturma Projesi 76.5 puan alarak tarımsal kalkınma kooperatifine hayırlı olsun. 73 puanla Gölpazarı Ziraat Odası Başkanlığının vermiş olduğu Soğuk Hava Deposu Kurulumu ile Tarımsal Değerlerde Katma Değer Artışı Projesi geçti. 73 puanla Bilecik İl Özel İdaresi’nin Yöresel Ürün Kalkınma Projesi geçti. Son asil olarak da Söğüt Çaltı Köyü Yaş Sebze İşleme ve Paketleme Tesisi geçti. Yedeklerde de iki tane var birincisi Pazaryeri Kırsalında Ürün Toplama Merkezi kurularak Tarımsal Ürünleri Pazarlama imkanını arttırılması, ikincisinde Gölpazarı Kaymakamlığının Hezarfenin Torunları Gölpazarı’nda Uçuyor projesi ile bu proje de geçti’ dedi. – BİLECİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.