Bilecik’te 14 Mayıs Eczacılık Günü Kutlamaları

Bilecikli eczacılar, ’14 Mayıs Eczacılık Günü’ kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açıklama yapan 9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Bilecik İl Temsilcisi Ender Olcay, bilimsel eczacılığın temellerinin atılmasının üzerinden 179 yıl geçtiğini ifade ederek, ‘Bizler, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir mesleğin mensuplarıyız. 1839 yılının 14 Mayıs’ında, Mekteb-i Tıbbiye’de açılan eczacılık sınıfı ile eczacılık ülkemizde akademik bir mesleğe dönüşmüştür. Bu sebeple 14 Mayıs; biz eczacılar ve mesleğimizin geleceği için önemli ve simgesel bir tarih. Mesleğimizin köklü tarihinden aldığımız güçle ve öz güvenle çalışıyoruz. Geçmişten aldığımız birikimle, mesleğimize duyduğumuz güvenle ve meslektaşlarımızdan aldığımız güçle çıktığımız yolda eczacılık mesleğini ileriye taşımak, insan ve toplum sağlığına değer katmak için çalışıyoruz’ dedi.

‘Hastalıkta sağlıkta, yaşamınızın her aşamasında eczacınız yanınızda’

Olcay konuşmasının devamında hastalıkta, sağlıkta ve yaşamın her aşamasında eczacıların vatandaşların yanlarında olduklarını ifade ederek, ‘Amacımız hastaya, kamuya, eczacıya ilaç olmak. Bildiğiniz gibi eczaneler, yıllardır ekonomik anlamda bir daralmayla, ilaç fiyatlarındaki düşüş ve kur farkından kaynaklanan sıkıntılarla karşı karşıya. Altını çizerek söylemek isterim ki eczacının ekonomik sıkıntılardan uzak bir sağlık çalışanı olması, daha nitelikli ve kesintisiz ilaç, sağlık danışmanlığı hizmeti verebilmesi adına elzem bir konudur. Bu doğrultudaki taleplerimizi 3 temel noktada ifade edebiliriz. Yüzdesel ve sabit kar marjının iyileştirilmesi gerekmektedir. Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi eczacıya aşılama, tansiyon, şeker ölçümü, sigara bıraktırma gibi eczane temelli ekstra hizmetler ve bu hizmetler bağlamında sunduğu danışmanlık hizmeti adına sabit bir ücret ödenmelidir. Eczane dışına çıkarılan sağlık ürünlerinin tekrar eczane kanalıyla halkımıza ulaşması sağlanmalıdır. Tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü bir kez daha kutluyoruz’ şeklinde konuştu. – BİLECİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.