Bilecik’te Hıdırellez Kutlandı

Bilecik Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Yeniköy Muhtarlığı iş birliğinde Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı etkinliği düzenlendi.

Yeniköy’de, Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı etkinlikleri yapıldı. Halk oyunları gösterilerinin sunulduğu etkinlikte, katılımcılara pilav ikramı yapıldı,

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, yaptığı konuşmada, Anadolu’nunmedeniyetler beşiği olduğunu ifade ederek, baharın başlangıcında nevruzu, ürün sezonunda da Hıdırellezi kutladıklarını söyledi.

Anadolu’nun kutlu bir medeniyet olduğunu, dünyaya öğretecek çok şeyinin bulunduğunu belirten Büyükakın, şunları kaydetti:

‘Tarih boyunca biz dünyaya çok şey öğrettik, hala öğretiyoruz, bundan sonra da öğreteceğiz. Ülkemiz son dönemde özellikle böyle bir uçağın pistten kalkış noktasına gelmiş vaziyette. Doğum sancıları yaşıyoruz, etrafımızda büyük oyunlar oynanıyor, büyük hesaplar yapılıyor ama bizim milletimiz tarihin her safhasında Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki süreçte de her zaman bağımsızlık üzerine ve bu milletin bölünmez bütünlüğü üzerine ne fedakarlık yapması gerekiyorsa yapmış. Şüphesiz bunun beslenme kaynağı Anadolu’nun kültürünü oluşturan, mimarı olan Horasan erenleri, Hacı Bektaş-ı Veli, Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana’lar, Yunus’lar. Biz böyle bir mirasa sahip olduğumuz için şüphesiz çok şanslıyız. Bugün itibarıyla bizim bu medeniyeti tekrar yeniden gelecek nesillere aktarmak için yeniden yorumlayarak, dünyaya yeniden anlatarak, hem bölgemizde hem dünyada yapacağımız çok şeyler var. Şüphesiz bu birliktelikler, bu kutlamalar vesilesiyle bir araya geliyoruz. Bu vesileyle önümüzdeki süreçte ülkemizin birliğinin, beraberliğinin devam etmesi Bilecik’in her zamankinden çok daha güçlü bir şekilde yarınlara ulaşması ve kardeşliğimizin daha da pekişmesini temenni ediyorum.’

TBMM Başkanvekili ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün de Bilecik’te düzenlenen Hıdırellez şenliklerinin son derece güzel olduğunu ifade ederek, ‘Hıdrellezin bolluk, bereket ve huzur içerisinde geçmesini temenni ediyor, yapılacak 24 Haziran seçiminde Türkiye’nin kazanmasını, Bilecik’in kazanmasını temenni ediyorum.’ dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Kocabıçak ise Nevruz ve Hıdırellez gibi bahar bayramlarının ve adetlerinin, asırlardır Türklerin arasında coşkuyla kutlandığını kaydetti.

Etkinliğe Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, Kaymakam Adayı Ahmet Nuri Demir, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Vali Büyükakın, merkez Deresakarı ve Söğüt ilçesine bağlı Küre köyünde düzenlenen Hıdırellez etkinliklerine de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.