Engellilerin Askerlik Heyecanı

Eskişehir’de 35 engelli, ‘bir günlük temsili askerlik’ uygulaması kapsamında yemin etti.

Engelliler için 1. Ana Jet Üs Komutanlığında düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Eskişehir ve Bilecik’ten gelen 35 engellinin yemin töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan 1. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Erdoğan Gür, 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan vatandaşların, bu hak ve ödevlerini sembolik şekilde yerine getirmelerini sağlamak amacıyla etkinliğin düzenlendiğini belirtti.

Engelli askerlerin silah, bayrak ve namus üzerine yemin ederek, gerektiğinde vatan için canlarını seve seve feda edeceğine söz verdiğini vurgulayan Gür, şöyle konuştu:

‘Sizler bu kutsal görevi yerine getirmek üzere ant içerek göreve başlamış bulunmaktasınız. Bu görevi bir vatan borcu bilip katılmanızdan dolayı sizleri kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Burada geçirdiğiniz bir günlük sürenin, komutanlığı ve askerlik mesleğini tanımanız açısından güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Her Türk asker doğar ve her anne baba çocuklarının asker olmasını gönülden ister. İşte bugün asker ocağına gönderdiğiniz kınalı kuzularınız için bu dileğinizin gerçekleştiğine hep beraber şahit olduk. Çocuklarınız artık bu şerefli yuvanın birer ferdi ve yüce Türk milletinin askerleri oldular, onlarla gurur duyabilirsiniz.’

Yemin eden askerlerden Buğra Koçak, törene katılan herkese teşekkür etti. Koçak, ‘Çok mutlu oldum. Asker olduğum için çok sevinçliyim. Herkese teşekkür ederim.’ dedi.

Baba Veysel Koçak da oğlunun yemin etmesinden gurur duyduğunu dile getirerek, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ne çok teşekkür ediyorum bizlere bu duyguyu yaşattığı için. Allah herkese nasip etsin. Buğra’nın en büyük hayali asker olmaktı. Onu bugün gerçekleştirdi.’ diye konuştu.

Etkinlik, askerlerin aileleriyle fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.