Şerbetçi Otunun Fiyatı Belirlendi

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otunun kilogram başına alım fiyatı 8,5 lira olarak belirlendi.

Ziraat mühendislerinin hazırladığı maliyet araştırması raporunda, masraf üzerine yüzde 30 çiftçi karıyla beraber gider cetveli üzerinden başlayan pazarlıklarda, Anadolu Grubu yetkilileri, kilogram başına 8,5 lira verdi.

Daha sonra 2018 yılı şerbetçi otu fiyatları, ‘brewers gold’, ‘provesgot’, ‘erciyes’, ‘ege’ ve ‘pazaryeri’ cinslerinde 8,5 lira, ‘aroma’ cinsinde ise 8,75 lira olarak belirlendi.

Geçen yıl 60 kuruş olan makine ile toplama ücretinin ise alıcıların yapacağı gider maliyetinden sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yoldaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada; bu yıl verilen fiyatların iyi olduğunu çiftçilerin memnun kaldığını ifade etti.

Yoldaş, ‘Ülkemizde sadece İlimiz sınırları içinde yüzde 95’i Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otu bitkisi 530 aile tarafından yaklaşık 2 bin dekar alanda ekimi yapılıyor. Bu yıl yağışların yeterli miktarda olması sebebiyle rekolte de yüksek.’ dedi.

Toplantıya, Kaymakam Bayram Sağır, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın,İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmettin Yoldaş ve İlçe Müdürü Hasan Çevik, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Ot-Gül Şerbetçiotu Kooperatifi Başkanı Zafer Kozpınar, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.