Trafik Haftası Kutlamaları Başladı

Bilecik’te ‘Trafik Haftası’ kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Bilecik Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen tarafından çelenk koyulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Trafik Haftası hakkında açıklamada bulunan İl Trafik Komisyon Başkanı aynı zamanda Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, trafik ve kazaları hakkında bilgi verdi. Taşdöğen, ‘Trafik sorunlarını çözümlemek, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla birçok Avrupa ülkesinin arasında bulunduğu, merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu konsey tarafından her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü ‘Karayolu Trafik Güvenliği’ takip eden hafta ise ‘Uluslararası Karayolu Güvenliği Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Hepimizin bildiği üzere karayolu trafik kazaları dünya çapında ölüm yaralanma ve sakatlanma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Her yıl dünya genelinde trafik kazaları sonucunda yaklaşık 1 milyon 300 bin insan hayatını kaybetmekte, 50 milyondan fazla insan yaralanmakta ve 520 milyar dolar ekonomik kayıp meydana gelmektedir. Ülkemizde 2017 yılı sonu itibariyle, 28 milyon 181 bin 930 sürücü, 22 milyon 218 bin 945 adet de kayıtlı araç bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 1 milyon yeni sürücü ile yine 1 milyon yeni araç trafiğe çıkmaktadır. Bu artışlara orantılı olarak başta ulaşım altyapısı olmak üzere, denetim ve sağlık imkanlarının artırılması da kaçınılmaz olmaktadır’ dedi.

‘Ülkemiz genelinde araç başına düşen kişi sayısı 4 iken ilimizde bu rakam 3 olarak görülmektedir’

Taşdöğen açıklamasının devamında ülke genelinde araç başına düşen kişi sayısının 4 iken, Bilecik’te bu rakamın 3 olduğunu ifade ederek,’İlimizde 2017 yılsonu itibariyle toplam 68 bin 702 araç ve 93 bin 287 adet sürücü belgesi sahibi vatandaşımızı bulunmaktadır. 2016-1017 yılları kıyaslandığında tescilli araç sayısının yüzde 6, sürücü belgesinin sayısının ise yüzde 2.48 artış gösterdiği tespit edilmiştir. Ülkemiz genelinde araç başına düşen kişi sayısı 4 iken ilimizde bu rakam 3 olarak görülmektedir. İlimizin önemli bir ulaşım nokrasında olmasına ve artan araç sayısına bağlı olarak 2017 yılında ilimizde meydana gelen bin 192 trafik kazasında 16 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve bin 117 vatandaşımız da yaralanmıştır. 2016 yılında meydana gelen kazalarda 15 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 33 vatandaşımız yaralanmıştı. Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığı önceki yıllarda yüzde 95 oranında karayolu ile yapılırken son yıllarda havayolu, demiryolu ve denizyolu taşıma kapasitemiz artırılarak karayolu ile yapılan taşımacılığın oranı yüzde 87’ye düşürülmüştür. Denetimlerin etkisinin artırmak amacıyla İçişleri Bakanlığımızca trafik teşkilatı personel, araç ve gereç yönünden güçlendirilmiştir. Ülkemizin en değerli varlıklarından olan insanımızın ve milli servetimizin kaybına neden olan trafik kazalarının önlenmesi, öncelikli trafik kurallarına harfiyen uyulmasına, yaya ve diğer taşıt sürücülerine sayılı olunmasına ve taşıt kullanırken yapılmaması gereken davranışlardan uzak durulmasına bağlıdır. Bu nedenle tüm hemşehrilerimizin trafik kurallarına uymalarının, öncelikle kendi can güvenlikleri huzurlu ve güvenli yaşamaları için gerekli olduğunu bir kez daha hatırlatırım’ şeklinde konuştu.

Bilecik İl Trafik Komisyon Başkanı aynı zamanda Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Bilecik Belediye Başkan Nihat Can, Bilecik İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, Bilecik İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, şube müdürleri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı kutlamalarda konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle, tören son buldu. – BİLECİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.