Belçika’da AB Konseyi binası önünde Ukraynalılardan ‘tank’ protestosu

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta 11’inci aya girildi.

Savaş süresince her iki ülkede de ağır kayıplar yaşanırken Rus ordusu şiddetini her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Batılı ülkeler bu süreçte Ukrayna’ya askeri desteğini de sürdürüyor..

Belçika’nın başkenti Brüksel’de sabah saatlerinde toplanan AB Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı devam ediyor.

Bakanlar toplantı gerçekleştirirken, Ukraynalı sığınmacılar ise Schuman Meydanı’nda toplandı.

Ukrayna bayraklarıyla slogan attılar

Soğuk havaya rağmen bir araya gelen sığınmacılar, Ukrayna bayraklarıyla sloganlar attı. Çoğunluğu kadınlardan oluşan Ukraynalılar, AB yetkililerine seslerini duyurmaya çalışarak Avrupa Birliği’nin (AB) Leopard tankları konusunda Ukrayna’ya destek kararı almasını istedi.

“Avrupa şimdi harekete geç”

Almanya’nın isteksiz olduğu tank desteği konusunu vurgulamak için Abram ve Leopard tanklarının resimlerini taşıyan ve “Avrupa şimdi harekete geç” sloganları atan Ukraynalı göstericiler, ülkelerinin ihtiyacı olan silahların ve özellikle tankların bir an evvel kendilerine verilmesini istediklerini, bunlarla hem insanlarını hem de topraklarını geri almak istediklerini savundu.

Ayrıca AB’den Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararları almasını da isteyen ve AB ile Rusya arasında hiçbir ekonomik ilişki kalmamasını talep eden göstericiler, “Rusya pırlantasına hayır” sloganları da attı.

Belçika polisinin güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen gösterilere katılan Ukraynalılar, AB’den ülkelerine daha fazla ekonomik yardım yapılmasını istiyor. Gösterinin sonunda Ukrayna ulusal marşını seslendiren Ukraynalılar, mesaj ve sloganların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.