Kadın Girişimciler Tarımda Güçlendiriliyor

Bilecik’te ‘Tarımda kadın girişimciliğin güçlendirilmesi’ programı kapsamında girişimci kadın çiftçilere sertifikaları verildi.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, tarımsal üretimde en çok emeği kadınların sarf ettiğini belirterek, dünyada tarımsal iş gücünün yaklaşık yüzde 40’nı kadınların oluşturduğunu kaydetti. Türkiye’de istihdam içinde kadının payının yaklaşık yüzde 30 iken tarımda yüzde 45’i bulduğunu ifade eden Yoldaş, ‘Kadının eğitimi, ailenin eğitimidir. Ailenin eğitimi de toplumun eğitimidir. Bundan dolayı kadın çiftçilerimizin bilgi ve becerisi önemlidir. Onların eğitilmesiyle, ülkemiz tarımda istenilen düzeye çıkacak, ülke ekonomisi kalkınacaktır. Kadın tarlada çiftçi, evde bize şefkatli bir anne ve iyi bir eş olmuştur. Ülkemizde kadına yönelik yapılan tarımda kadın girişimciliği programı ile kadınların hayallerinin gerçekleşmesine katkı sağlıyoruz. Kadınlar, her alanda oluşturduğu katma değerin, esirgemedikleri emeğin, Türkiye’nin gerçek gücü olduğunun farkına varmalıdır. Bunun için sivil toplum kuruluşlarında en önde yer alarak, birlikler, kooperatifler kurarak yaşatmalıdırlar’ dedi.

Kadın çiftçiler tarafından hazırlanan tiyatro ile Yörük halk oyunu kadın ekibinin gösterisinin ardından Vali Tahir Büyükakın, ‘Tarımda kadın girişimciliğin güçlendirilmesi’ programı kapsamında proje hazırlayan Bozüyük ilçesi Camiliyayla köyünden Kübra Uygun’un ‘Ateşin büyüsü’, merkez Kızıldamlar köyünden Hatice Merve Gezen’in ‘Kestane kabağı paketleme tesisi’ ve Bozüyük ilçesi Karaağaç köyünden Dilek Avcılar’ın ‘Türk usulü keçiden mozzarellaya’ projesiyle dereceye giren kadın çiftçilere ödüllerini verdi.

Etkinlik, Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk, İl Genel Meclisi Başkanı Oğuz Sertler, Tarım ve Orman İl Müdürü Yoldaş ile daire müdürlerinin 68 kadın çiftçiye sertifikalarını vermesiyle sona erdi. – BİLECİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.