Ordu, dalgadan enerji üretecek

Fatma Gülçin Kabasakallı – Ordu Büyükşehir Belediyesi, temiz enerji yatırımlarına geleceğin enerji kaynakları arasında sayılan dalga enerjisini de ekleyerek kentin sahiline vuran her dalgayı elektriğe dönüştürecek. 2002 – 2009 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Ordu’nun temiz enerjiyle kalkınması için çalıştıklarını söyledi. Güneş, rüzgar enerji santrali ve çöpten elektrik üretiminin yanı sıra dünyada sayılı ülkede elektrik elde etmek için kullanılan dalgadan enerji üretimi çalışmaları Ordu’da da başladı. Güler, daha önce bakanlık görevindeyken Adapazarı’nda başarılı bir deneme yaptıklarını belirterek, Ordu’da başlattıkları daha büyük potansiyele sahip dalga enerjisi çalışmalarının detaylarını ilk kez Milliyet’e anlattı.

60 MW’lık potansiyel

Ordu’daki dalgadan enerji üretim projesinin kapasite açısından Türkiye’de ilk olacağını vurgulayan Güler, “Dalga enerjisi üzerine çok ciddi çalışmamız var, Türkiye’de ilk olacak. Rüzgara, güneşe, bir kardeş daha geliyor” ifadelerini kullandı.

Ordu’da dalgadan enerji üretim potansiyelini 60 MW olarak tespit ettiklerini ve etüt çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Güler, lisans başvurusu yaptıklarını da söyledi. Güler, dalgadan üretilecek elektriğin öncelikle aydınlatma amaçlı kullanılacağını da sözlerine ekledi.

Yıllık ihtiyacı karşılayacak

Ordu’daki enerji üretim yatırımları için ‘OrEn’ adlı enerji şirketi kurduklarını belirten Güler, “Rüzgar enerjisi kuruyoruz, kendi enerjimizi üretiyoruz. Atıktan, çöpten elektrik üretiyoruz” diyerek, kentte mevcut enerji kaynaklarının yanı sıra alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ait potansiyelin değerlendirilmesine yönelik çalışmaları anlattı.

Rüzgar enerjisi çalışmalarının Akkuş ilçesinde sonuç vermek üzere olduğunu kaydeden Güler, türbinler dönmeye başladığında, Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinin 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak güce sahip olacağını ifade etti.

7 bin haneye yetecek

Bununla birlikte, kentin en büyük sorunlarından biri haline gelmiş olan çöp sorununun da çözülmüş ve hatta elektrik üretimi için kullanılmaya başlanmış durumda olduğunu belirten Güler, Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde bulunan vahşi çöp depolama alanlarının kapatılarak, Çaybaşı ilçesinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi’ne yönlendirildiğini söyledi. Güler, burada her gün ortalama 260 ton organik atıktan elde edilen metan gazının elektriğe dönüştürülmesiyle günlük 7 bin hanenin elektrik tüketiminin karşılandığını açıkladı. Belediyenin hedefinin, çöpten elektrik üretimiyle 30 bin konuta ulaşmak olduğunu kaydeden Güler, çöpten üretilen elektriği, piyasada satarak gelir elde edeceklerini de vurguladı.

Ordu Belediye Başkanı Güler, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı iken, bakanlığın ismini Tabii Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı’na çevirmiştim. Rüzgar, su, güneş, yeraltı zenginlikleri, bunlar kullanılmıyordu, kullanmaya başladık. Ordu’da da belediyecilikte yine kaynaklardan başladık” dedi.

‘Kapasitesi dünya çapında’

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre önümüzdeki yıllarda Avrupa’da 100 MW kapasiteli dalga elektrik enerjisi tesisi kurulması bekleniyor. 2022 yılı itibariyle tüm dünyada kurulu sadece 25 MW dalga enerji kapasitesi kurulumu yapılmışken, Ordu sahilinde planlanan 60 MW’lık üretim kapasitesinin dünya ölçeğinde önemli bir seviye olduğu kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.