yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

‘SheSaidNo’ testi gerçekleri gösterecek

Deniz ve Evren yaklaşık 5 yıldır birlikteler. İlişkilerinde bazı sorunlar yaşıyorlar. Bu sorunlara gelin birlikte bakalım.

1 – Evren, Deniz’in her yaptığını ve her gittiği yeri bilmek istiyor. Buna yorumun;

Evren, Deniz’i merak ediyor olabilir.

Evren, Deniz’i bir şeylerden korumaya çalışıyor.

İlişkide karşılıklı bilgi paylaşımı önemli.

Bu güvensiz, şiddet içeren bir ilişki biçimi.

Açıklama: Partneri kontrol etme isteği beraberinde zarar verici davranışları da getirir. Güvensiz şiddet içeren bu tür ilişkilerde psikolojik şiddetin yanında diğer şiddet türleri (fiziksel, cinsel, ekonomik, dijital) de yaşanabilir.

2 – Deniz, kavga ettiklerinde Evren’in duvarı yumrukladığını söyledi. Evren’in öfkesi sence;

Deniz’e yönelmediği için şiddet sayılmaz.

Fiziksel şiddettir.

Açıklama: Fiziksel şiddet sadece bedene yönelik olmaz ve tehlike hallerini de kapsar. Şiddet uygulayanın kapıyı tekmelemesi, duvar yumruklaması, cam ya da telefonu kırması da fiziksel şiddet örneklerindendir ve yarattığı korku ise psikolojik şiddettir. Şiddete maruz bırakılan kişi üzerinde derin etkileri vardır.

3 – Evren, Deniz’e el şakaları yaparak onu öpmeye çalışıyor. Deniz bunu istemediğini bir türlü söyleyemiyor. Sence;

Sessiz kalıyorsa bu “evet” demektir.

İlişkide dokunmak, şakalaşmak normaldir.

Bu bir cinsel şiddettir.

Açıklama: Bir ilişkide istenmeyen cinsel davranışlar olduğunda sessiz kalmak “evet” demek anlamına
gelmez. Kişinin karar verme yetisinin manipüle edildiği durumlar (onay inşası) yaşanabilir. Tam bir rıza-onay olmadığı için bu bir cinsel şiddet örneğidir.

4 – Tüm harcamalara Evren karar veriyor. Sence;

Bu iyi bir şey. Belli ki matematikten anlıyor.

Çok mesele edilecek bir durum değil bu.

Bu bir ekonomik şiddet biçimidir.

Açıklama: Yakın partner ilişkisinde, maddi güç bir şiddet aracı olarak diğer kişiyi kontrol etmek, denetlemek için kullanılıyorsa bu bir ekonomik şiddettir.

5 – Deniz bir iş toplantısındayken Evren’in aramasına cevap veremedi. Evren ısrarla mesaj atmaya devam ediyor. Bu durum sık sık tekrarlanıyor. Sence;

Evren endişelenmiş olabilir.

Deniz en azından bir mesaj atabilirdi.

Bu bir ısrarlı takiptir.

Açıklama: Güvenli bir ilişkide taraflar birbirini kısıtlama ve denetleme ihtiyacı duymazlar. Her mesaja ve her aramaya hemen yanıt vermenin beklenmesi “ısrarlı takip” göstergesidir.

6 – Evren, ilişkinin başında Deniz’den sosyal medya hesaplarının şifrelerini istedi. Sence;

Bu birbirlerine olan güvenin işareti.

Evren de şifrelerini verdiyse sorun değil.

Bu bir dijital şiddettir.

Açıklama: Şifreler kişisel verilerdir. Kişisel verilerinin hem gündelik hayatta hem de dijital alanlarda korunması gerekir. Şifre paylaşımı, yakın partner ilişkilerinde, kontrol isteğinin bir sonucudur ve bir dijital şiddet örneğidir.

7 – Deniz, yaşadıklarından dolayı kendini suçluyor ve hep Evren’den özür dilerken buluyor. Sence;

Ortamı sakinleştirmek için özür dilenebilir.

Bu bir psikolojik manipülasyon örneğidir.

Açıklama: Kişinin kendi hafızasını, algısını ve ruh sağlığını sorgulatıp, kendini irdelemeye iten, bir çeşit kötücül yönlendirmeye, psikolojik manipülasyon (gaslighting) denir. Bu yönlendirmeye maruz kalan
kişiler kendilerini sık sık özür dilerken bulabilir.

8 –  Evren, Deniz hoşlanmadığı halde ona sürekli hediye alıyor, sevgi dolu mesajlar atıyor, herkesin içinde romantik sevgi gösterilerinde bulunuyor. Sence;

Bu iyi bir şey.

Bu bir “aşk bombardımanı” (love-bombing), şiddet döngüsünün bir parçası

Açıklama: Aşk bombardımanı; bir kişiyi dikkat ve sevgi gösterileriyle etkileme girişimidir. Farklı şekillerde, olumlu ya da olumsuz amaçlar için kullanılabilir.
İstismar ve şiddet döngüsünün olası bir parçasıdır.

9-  Evren ve Deniz’i tanıyor olsaydınız bu ilişkiye yorumunuz;

Özel bir mesele, karışamam.

Zamanla düzelirler.

İlişkide karşılıklı hatalar olabilir.

Bu bir yakın partner şiddeti durumu.

Açıklama: Bu ilişkide örneklendirilen davranış kalıplarının çoğu yakın partner şiddeti olarak tanımlanabilir. Yakın partner şiddeti, ilişkilerde bir partnerin ötekini baskı ve kontrol altında tuttuğu, birey üzerinde uzun süreli etkisi olan şiddet biçimidir.

10 – Deniz’in arkadaşı olduğunu düşün, ona ne derdin?

Bir an önce o kişiden ayrılmasını tavsiye ederdim.

Onun hatası olmadığını söylerdim.

Yargılamadan dinlemeye çalışırdım.

Hep yanında olduğumu söylerdim.

Açıklama: Yakın çevremizde şiddete maruz bırakılan biri olduğunda sessiz kalmayabiliriz. “Neden ayrılmıyorsun” gibi ifadelerden kaçınarak, istediği zaman onu dinleyeceğimizi ve her zaman onun yanında olacağımızı iletebiliriz. Mağdur suçlayıcılık yapmadan şiddetin, uygulayanın suçu olduğunu ve şiddetin
hiçbir bahanesi olamayacağını hatırlatabiliriz.

* İsimler ve olaylar gerçek değildir. Sadece bu çalışma için hazırlanmıştır. * Bu test UN Women’ın ‘shesaidno.info’ isimli internet sitesinde de yer alıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Asker eğlencesinde silahlı kutlamada 2 kişi yaralandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.